Pasta se nanáší na točící se kotouč a to jemným přiložením ke kotouči na dobu cca 4sec. Doba přiložení ovlivňuje množství nanesené pasty na kotouč a tím i brusný účinek.
Po nanesení pasty přiložíme leštěný předmět a leštíme rovnoměrným přejížděním celé leštěné plochy. Je hrubá chyba leštit na velké ploše malé místo do lesku a poté leštit místo kousek vedle atd.
Při poklesu leštícího účinku je nutno opět nanést pastu.
Praktické rady:
Nový kotouč je vhodné před prvním nanesením leštící pasty připravit jednorázovým nanesením lojové pasty. Kotouč se zvlhčí a pasta na něm poté lépe drží, budete mít menší spotřebu.
Pokud máte kotouč zalepený naschlou pastou, přestává leštit, pasta zde nefunguje. Kotouč musíte buď oříznout (tím ho ale část ztrácíte) nebo přestaňte přidávat leštící pastu a začněte přimazávat lojovou pastou. Naschlá pasta se tím rozpustí, spotřebuje, kotouč se sám vyčistí a poté opět přidávejte leštící pastu.
Účinek všech hrubovacích past se podstatně zvyšuje když současně s hrubovací pastou přidáváte lojovou pastu. Dochází tím totiž k rozředění hrubovací pasty, tím se lépe uchytí zrna do látky leštícího kotouče a pasta více “bere“ a povrch je zároveň chlazen i mazán lojovou pastou.
Vždy platí, že hrubovací pasty jsou mastnější a přimazáním se zvětšuje odběr, zatím co leštící pasty jsou suché. Z toho vyplývá, že silným přidáváním lojové pasty je možné “předělat“ leštící pastu na hrubovací. Opačně to ale nelze, hrubovací pasta je vždy hrubovací.
Pokud chcete použít kotouč na kterém se dříve leštilo leštící pastou, na hrubování pomocí hrubovací pasty je to možné, ale opačně to nikdy nedělejte!!!!
Kolik máte druhů past tolik je nutno mít kotoučů. Čili jinak řečeno je nutno spárovat kotouče a pasty.
Pro fajnšmekry - ideální je mít ještě ke každé pastě kotouč na železné kovy a neželezné kovy. K bílé pastě ještě kotouč na rozlešťování chromů….nejlepší je mít v dílně igelitové tašky a vždy dávat k sobě kotouč a pastu.
Hrubování = tvrdé, hustě šité kotouče.
Leštění = měkčí, méně šité kotouče.