Použití:
Používají se pro II stupeň leštění železa, vynikající pro leštění barevných kovů v případě, že je povrch mírně zoxidován. Lze je použít pro rozlešťování starých galvanických povrchů.
Konstrukce:
Kotouč tvoří listy tkaniny, jež jsou prošité. Tuhost kotouče a tím i velikost úběru materiálu lze ovlivnit hustotou pošití. Platí zde čím hustější šití tím větší tuhost a tím větší úběr, samozřejmě s ohledem na typ leštící pasty.
Typ prošití:
- volné listy, maximálně jedenkrát prošito
- řídce šité,
- polohusté šití
- hustě šité
Při požadavku šití vždy záleží na průměru kotouče, u malých průměrů do (100mm) se provádí pouze jedno prošití!
Použití:
Každý nový kotouč je nutno po namontování na hřídel brusky orovnat. Nechá se volně běžet a pak se orovná ostrým orovnávacím nožem. Řídkým ocelovým kartáčem se kotouč přikartáčuje aby se zbavil volných nití, záložek a záhybů. Pokud se kotouč po určité době používání zanese pastou pomůže přestat přidávat leštící pastu a přimazávat pouze pastou lojovou a zatvrdlá leštící pasta se sama začne rozpouštět. Pokud přecházíme na jiný typ pasty (zejména při přechodu na pastu jemnější) je nutné kotouče oříznout. Tímto ale podstatně zkracujeme životnost kotouče, proto doporučuji ke každému druhu pasty přiřadit kotouč a nezaměňovat! Těmito kotouči nedoporučuji leštit přes ostré hrany, silně se tím snižuje jejich životnost. K hlavní výhodě těchto kotoučů patří to, že při leštění se z nich neuvolňují nitě.
Bezpečnost:
Nutno používat brýle nebo obličejový štít, kožené rukavice a zajistit odsávání nebo používat respirátor.